2:06 pm - Salı Temmuz 26, 2850
Facebook Şifresi Nasıl Değiştirilir Baş Dönmesinin Nedenleri Vizesiz Ülkeler Hangileri Konut Kredisi Faiz Oranları 2013

Amenore Nedir Sebepleri

Cuma, 17 Mayıs 2013, 22:51 | Genel | 0 Yorum
by admin

Amenore Sebepleri, Amenore Nedir

Amenore, adet yokluğu olarak da bilinir, kadında üreme süreci içerisinde, rahimden kaynaklanan, normal, döngüsel bir kanama olan menstruasyonun olmaması halidir.

Ergenlikle birlikte âdet görmenin başlaya- maması ya da gecikmesi birincil âdet yoklu­ğu olarak tanımlanırken, âdet görme dön­güsünün bir kez başladıktan sonra normal dışı olarak kesilmesi ikincil âdet yokluğu olarak adlandırılmaktadır. Amenore kendi başına bir hastalık olmayıp, hipotalamus, hipofiz bezi, yumurtalıklar ve rallim arasındaki karmaşık dengenin bir bozukluğunu yansıtır. Hipofiz bezi, beynin iki yarım yuvarlağı arasında, hipotalamusun yanında bulunur ve kısmen onun kontrolü altında­dır. Hipofiz, gonadotropin adı verilen bir hormon ile yumurtalıkları uyararak östrojen ve progesteron adı verilen üreme hor­monlarının salgılanmasını sağlar. Östrojen, rahimde aylık âdet döngüsünü düzenler ve yumurtalıktan salman yumurta döllenmedi­ği durumlarda, kanama dönemini başlatır. Bu süreci bozan herhangi bir etken adet yokluğuna neden olur.

Duygusal sarsıntı, ruhsal gerginlik, korku ve ortabeyin yaralanmaları hipotalamus kö­kenli âdet yokluğuna neden olur. Kafatası kaidesi kırıkları ya da menenjit ya da ensefalit gibi enfeksiyonlar da hipotalamu- sun işlevini etkiler. Ancak sorun genellikle psikolojik ya da duygusaldır. Âdet yokluğu, bu tür rahatsızlıklardaki tek ya da en önemli belirti olarak ortaya çıkabilir.

Tümörler, sistemık hastalıklar ve beslen­me yetersizlikleri, hipofizin salgı düzenini bozabilir. Birincil âdet yokluğunda üreme organları küçük kalır, göğüsler gelişmez, pubis kıllanması görülmez, kas gelişimi yetersiz olur ve cücelik görülür. Tümör, harabiyet ya da kanama şoku sonucu geli­şen ikincil âdet yokluğunda ise üreme organları küçülür, pubis kıllanması azalır, uyuşukluk, kilo kaybı ya da şişmanlık ile erkeksi özellikler ortaya çıkabilir. Tedavi, âdet yokluğunun altında yatan nedene yö­neliktir.

Amenoreye neden olan yumurtalık rahat­sızlıkları arasında, kistler, tümörler ve hor­monların aşırı ya da yetersiz salgılanması sayılabilir. Üreme organlarında, hipofiz be­zinin bozukluklarında ortaya çıkan değişik­likler gözlenir, ancak gelişme biçimi fark­lıdır.

Âdet yokluğuna neden olan başka etken­ler genel şişmanlık ve dölyolundaki engeller ile hamilelik, emzirme ve menopoz gibi vücudun normal durumlarıdır.

Organik bir hastalıktan kaynaklanmadığı sürece, adet yokluğu ya da seyrekliği vücut için zararlı değildir.

Yorum Yazın

Kurallara uymayan yorumlar onaylanmayacaktır.

  amenore  amenore nedir  amenore ne demek